at.
Kawa jest podstawa kultury Włoch. Kawa włoska już od XVI wieku była eksportowana na Wschód. Aktualnie jest popularna na całym świecie.
Ale jaką kawę pić? To nie jest bez znaczenia. Obecnie mamy dostęp do różnych rodzajów kaw oraz różnych metod ich przyrządzania. Dodatki do kaw też często są przez nas wybierane jako podkreślenie smaku lub nadanie zupełnie innego smaku kawie.
Włosi mają swoje rytuały dotyczące picia kawy, piją odpowiednie rodzaje kawy o właściwych porach dnia. Mleczne kawy takie jak cappuccino, są pijane przez Włochów jako dodatek do śniadania a w ciągu dnia Włoch wybrałby espresso.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze włoskiej kawy? Z całą pewnością na głębie koloru, datę wypalenia ziarna, aromat - delikatny, przyjemny a nie cierpki.
Wybór kawy to przede wszystkim kwestia gustu i smaku. Jedni lubią zaparzać tak zwaną czarnuszkę, inni preferują kawy rozpuszczalne, wielu stosuje do kawy mleko, śmietankę i słodziki. Na rynku dostępne są też sprzęty do zaparzania kawy które w połączeniu z najnowocześniejszymi technologiami pozwolą wydobyć z kawy to co najlepsze - smak i aromat.
Ekspresy do kawy to bardzo modny sprzęt. Jego wielorakość też jest rozmaita, są ekspresy automatyczne i półautomatyczne, na tabletki, na saszetki, na kapsułki...We włoskich domach funkcjonuje również kawa robiona w kawiarce.
Ekspresy do kawy, kawiarki to narzędzia które pozwolą nam bawić się przyrządzaniem kawy i odkrywać nowe smaki.
Większość napojów można zamówić jednym słowem
Włosi wymyślili wszystko, co ma związek z najlepszą kawą. Od nazewnictwa (latte, cappuccino, macchiato), przez niesamowite ekspresy do kawy, aż do największych producentów (Lavazza, Illy). Jeśli szukamy napoju charakteryzującego się najlepszą jakością, jedyną słuszną odpowiedzią jest kawa włoska.
W czasach, gdzie króluje frappuccino i twory temu podobne, Włosi niezmiennie pozostają przy tradycyjnych kawiarniach. Niezależne kawiarnie obsługiwane przez profesjonalnych baristów, stanowią we Włoszech raczej regułę niż wyjątek. Niektóre miejsca są otwarte od XVIII wieku, co jest prawdziwym ewenementem. Nasza pierwsza kawa włoska powinna stanowić dla nas prawdziwą ceremonię. Przede wszystkim, nie prośmy o waniliowe latte na chudym mleku z bitą śmietaną - nie ten kraj. Większość napojów można zamówić jednym słowem. Np. chcąc napić się espresso wystarczy, że powiemy caffè. Americano to shot espresso z wodą, a macchiato - z mlekiem. Jednak królem jest cappuccino, które włosi spożywają do śniadania. Pamiętajmy, żeby nie zamawiać go w porze obiadowej i później, bo z pewnością spotkamy się ze zdziwieniem albo uśmiechem na twarzy baristy. Włosi po prostu tego nie robią.
Picie kawy we Włoszech, to jedno z najbardziej autentycznych, kulturowych i kulinarnych przeżyć. Warto wspomnieć, że także jedno z najtańszych, bo espresso kosztuje tam grosze. Sprawmy sobie przyjemność, odwiedzając tradycyjną kawiarnię i poczujmy się jak prawdziwi mieszkańcy tego kraju. A jeśli mamy ochotę na dodatek bitej śmietany, zdecydujmy się na deser.
Typowa kawa włoska ma głęboki smak
Wiele osób zastanawia się jak w domu przygotować doskonałą kawę. W ostatnich latach mówimy o kolejnej kawowej fali w naszym kraju jak i na świecie. Kawa to już nie tylko napój który ma dostarczyć kofeinę, ale również dla wielu osób odskocznia od codziennego biegu, a nawet rytuał. Coraz więcej osób nie tylko szuka nowych smaków, ale również eksperymentuje ze smakami, sposobem palenia, grubością mielenia czy rejonem pochodzenia.
Za kolebkę europejskiej kawy uważa się Włochy. Typowa kawa włoska ma głęboki smak i aromat. Bez względu na rodzaj, będzie przygotowana na bazie klasycznego mocnego espresso. Dzięki temu, że coraz bardziej popularne stają się ekspresy do kawy, każdy we własnym domu może cieszyć się wyjątkowym smakiem i aromatem we własnym domu. Praktycznie każdy z ekspresów pozwala na przygotowanie najbardziej popularnych typów kawy, które zostaną poniżej opisane.
Najpopularniejszą kawą we Włoszech jest klasyczne espresso. Przygotowane ze świeżo zmielonych ziaren, posiada wyjątkowo intensywny smak i aromat. Wbrew pozorom często nie posiada dużo kofeiny, ale intensywny zapach pobudza nas do działania. Ważne żeby do przygotowania kawy używać świeżych ziaren, ponieważ takie mają najwięcej aromatu. Drugim bardzo popularnym rodzajem kawy, który Włosi najczęściej piją do południa jest cappuccino. Aby je wykonać należy espresso zalać ciepłym, wcześniej spienionym mlekiem. Innym typem jest latte macchiato w którym poza spienionym mlekiem dodajemy jeszcze zwykłe mleko tworząc charakterystyczne trzy warstwy.
Dodatki kawowe
Przychodząc do naszej ulubionej kawiarni z pewnością nie raz zauważyliśmy, że poza zamówionym napojem, często podaje się różne dodatki. Najczęściej są to saszetki cukru, które możemy dodać do naszej kawy wedle upodobań. Zdarza się, że mamy do wyboru saszetki zarówno z cukrem białym oraz trzcinowym. Innym często spotykanym dodatkiem do kawy są niewielkie ciasteczka korzenne, kładzione na talerzyku obok filiżanki. Nie można zapominać także o różnych syropach smakowych do kawy. Poza serwowaną kawą, lokale muszą się zaopatrzyć w różne dodatki, podawane razem z napojem. Dodatki kawowe są dostępne w sprzedaży w sklepach internetowych, które zajmują się także sprzedażą kawy. Dodatki w postaci saszetek cukru oraz małych ciasteczek zazwyczaj są sprzedawane w większych opakowaniach, zawierających kilkaset pojedynczych sztuk. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zamówić takie dodatki do użytku domowego, zwłaszcza jeśli chodzi o syropy do kawy, które są sprzedawane pojedynczo w buteleczkach.
KawaPrzeważnie jednak pojawia się tylko jedna
Jesteś pewnie ciekaw drogi czytelniku, o czym myśli przeciętny człowiek, kiedy wstanie rano. To też w zależności od porannych upodobań. Przeważnie jednak pojawia się tylko jedna myśl. Napić się dobrej kawy. No tak. Co zrobimy, kiedy takowego towaru w domu nie mamy, a do sklepu nie ma zbytnio czasu, aby się wybrać ponieważ musimy się pojawić w pracy? Nie ma innego wyjścia, jak tylko przecierpieć i dopiero na miejscu wykonywania swoich obowiązków zawodowych można zrealizować to pragnienie lub jeśli mamy odpowiednio silną wolę przecierpieć cały dzień i dopiero wtedy usiąść do degustacji. Niestety tak silnej woli nie mamy. Pewna grupka ludzi pracujących w jednej z firm utknęła na drodze pomiędzy miastami ponieważ mikrobus, którym podróżowali uległ awarii i nic nie wskazywało na to, aby została ona w porę usunięta. Naprawa tego samochodu trwała bardzo długo. Dlatego też gdy już przybyli na miejsce, jakie było zdziwienie szefa, gdy pierwsze co usłyszał podczas wejścia ekipy do zakładu pracy było gromkie zawołanie: "Kawa. Kawa. Kawa." Na korytarzu stały dwa potężne ekspresy do kawy. Szybko zapach tego aromatycznego napoju rozszedł się po firmie. Nagle jeden z pracowników stwierdził: "Szefie. Dziś mi nawet nie przeszkadza, że to jest kawa włoska. Jaka by nie była, to zawsze jednak kawa." Tak to się dzieje z typowymi kawożłopami. W sytuacji kryzysowej nie przeszkadza im to, że nie jest to ich ulubiony napój. Ważne jest poczucie nasycenia się jakimkolwiek już aromatem, byle byłoby to coś kawowego.